Název: MZK - stará K5

Anglický Název:

Web knihovny:

Sigla:

Adresa knihovny:

Identifikátor Kraméria: mzkk5

Kramerius: https://kramerius.mzk.cz/search/

Uživatelské rozhraní:

Digitální knihovna:

Android: NE

iOS: NE

Verze: 5.7.2

Vybrané (veřejné/všechny): 23/25

Počet dokumentů (veřejné/všechny): 61 364/284 794

Počet stran (veřejné/všechny): 9 194 764/69 628 130

Počet knih (veřejné/všechny): 26 739/238 314

Počet periodik (veřejné/všechny): 989/4 390

Počet map (veřejné/všechny): 10 506/14 179

Počet grafik (veřejné/všechny): 19 399/19 427

Počet zvukových nahrávek (veřejné/všechny): 172/683

Počet archiválií (veřejné/všechny): 548/548

Počet hudebnin (veřejné/všechny): 2 589/6 810

Počet rukopisů (veřejné/všechny): 241/242

Počet článků (veřejné/všechny): 10 728/81 809

Počet sbírek: 99

Email:

PDF Max Range: 100

OAI provider:

Intro:
Vítejte v Digitální knihovně. Digitální knihovna nabízí digitální dokumenty prostřednictvím systému Kramerius a obsahuje jak volná, tak autorsky chráněná díla různých žánrů ve webovém rozhraní s přístupem k více digitálním knihovnám v ČR. Design webu Digitální knihovny přináší jednoduchý a srozumitelný způsob práce s digitálními dokumenty. Provozovatelem Digitální knihovny je Moravská zemská knihovna v Brně.

Obsah Digitální knihovny

V Digitální knihovně najdete digitalizované knihy, noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě (např. odborné sborníky).

Na dokumenty je odkazováno z portálu Knihovny.cz a knihovního katalogu MZK Vufind. Odkaz je pojmenován jako Digitalizovaný dokument.

Stručný návod pro práci s Digitální knihovnou najdete zde.

Autorsko-právní ochrana

Některé dokumenty jsou přístupné veřejně a některé lze prohlížet pouze v budově knihovny z důvodu autorsko-právní ochrany. Zpřístupnit dokumenty veřejně můžeme až 70 let po smrti autora či spoluautora a 50 let trvají nakladatelská práva.

Pokud se Vám zdá, že by dokument měl být veřejně přístupný, napište buď nám nebo přímo do knihovny, která digitální dokument vlastní.


Jakékoliv připomínky pište na mail digitalniknihovna@mzk.cz.


Poslední aktualizace 3. února 2021, Markéta Krutská

Right Message:

Vámi požadovaný dokument není možné volně prohlížet v souladu se zákonem č. 121/2000 Sb. (autorský zákon). Autorský zákon připouští zpřístupnění děl 70 let po smrti všech autorů (včetně překladatele, ilustrátora apod.) a 50 let od vydání díla. Noviny a časopisy se v Moravské zemské knihovně zpřístupňují po uplynutí 110 let od vydání. Doba trvání majetkových práv 110 let vyplývá ze smlouvy mezi NK ČR a DILIA. Zpřístupnění děl je však možné provést až k 1. lednu roku následujícího.

Jak se k dokumentu dostanu?

Můžete zkusit Vámi požadovaný dokument vyhledat na stránce http://dnnt.mzk.cz/. Na této stránce jsou zpřístupněna díla nedostupná na trhu vydaná do roku 2000 (periodika až do roku 2010). Přístup k dílům nedostupným na trhu mají registrovaní čtenáři zapojených institucí. Jednou z nich je samozřejmě i Moravská zemská knihovna v Brně, jež nabízí svým uživatelům i možnost vzdálené registrace. Více informací ke zpřístupňování děl nedostupných na trhu naleznete na této stránce.

Tento dokument je také přístupný registrovaným čtenářům na počítačích ve studovnách v budově Moravské zemské knihovny v Brně (před návštěvou si raději ověřte otevírací dobu). Po přihlášení na počítač zvolte na ploše ikonu aplikace "Digitální knihovna MZK", kde získáte přístup k plným textům v režimu pro čtení. Z těchto dokumentů lze zde i tisknout.

Nemohu se dostat do studovny MZK v Brně a požadovaný dokument není na seznamu děl nedostupných na trhu, jak mám postupovat?

První možností je požádat o papírovou kopii digitálního dokumentu v Národní knihovně ČR, pokud mají stejný dokument ve vlastní digitální knihovně Kramerius. V takovém případě pak můžete vyplnit objednávkový formulář. Druhou možností je zajít do Vaší nejbližší knihovny a pokud titul fyzicky nemají, tak o něj zažádat prostřednictvím tzv. meziknihovní výpůjční služby. Pro získání informací o dostupnosti titulu a knihovně, která jej vlastní, můžete využít webu centrálního portálu Knihovny.cz.

Chybí Vám další informace?

Nenašli jste zde všechny potřebné informace? Máte pocit, že některý z našich dokumentů není veřejně přístupný a měl by být? Chcete nahlásit nějakou chybu? Napište nám! Veškeré dotazy vyřídíme přes emailovou adresu digitalniknihovna@mzk.cz.